Kachliarsky šamot

vyvinutý špeciálne pre kachliarske účely

Na vnútornú šamotovú výmurovku kachlí a stavaných šporákov a na vonkajší obal sálavých krbov väčšinou používame kachliarsky šamot. Ide o špeciálny šamot, ktorý dobre znáša tepelné výkyvy počas prevádzky spotrebiča, má relatívne malú tepelnú rozťažnosť a dobre akumuluje a odovzdáva teplo. Má objemovú hmotnosť okolo 1,9 kg/dm3. Jednou z rozhodujúcich vlastností kachliarskeho šamotu je „odolnosť voči náhlym zmenám teplôt“ alebo tzv. „počet tepelných šokov“. Táto vlastnosť sa skúša tak, že šamot sa najskôr rozohreje na teplotu 1200°C a potom náhle ponorí do studenej vody a ráta sa koľko takýchto cyklov šamot vydrží bez toho, aby praskol alebo sa inak poškodil. Šamot, ktorý sa používa do kachlí a stavaných šporákov by mal znieť aspoň 25 takýchto cyklov.

Kachliarsky šamot môže byť tzv. ťahaný alebo lisovaný. Ťahaný šamot je vyrábaný z plastickej masy, ktorá sa reže na požadovanú veľkosť a potom vypaľuje. Lisovaný šamot sa lisuje do foriem za polosucha alebo sucha.

Pri stavbe určitých diel sa môže použiť aj akumulačný šamot. Je to ťažší a hustejší šamot s väčšou objemovou hmotnosťou (až do 2,9 kg/dm3), ktorý vie naakumulovať viac tepla ale zároveň má aj väčšiu tepelnú rozťažnosť. Tento šamot sa nesmie používať priamo v ohnisku a tiež sa nekombinuje v jednej vrstve s inými šamotmi.

Online objednávka

jednoduchý formulár pre vašu nezáväznú objednávku diela alebo služby

Prejsť na objednávku