aj čísla sú dôležité
Výkon kachlí (šporáka, krbu) – je to vlastne množstvo tepelnej energie, ktoré získame spálením paliva (dreva) v spotrebiči. Najčastejšie sa vyjadruje v jednotkách kW (kilowatt), respektíve kWh (kilowatthodina). Vždy sa tým myslí, aké množstvo energie získame za hodinu.
Výkon záleží najmä od:
Teoreticky obsahuje 1 kg kvalitného dreva (s vlhkosťou do 20%) asi 4 kW tepelnej energie. To je teoretický stav, ktorý by nastal, keby bolo drevo úplne dokonale a bezo zvyšku spálené a celá jeho energia uvoľnená do požadovaného priestoru. Takýto teoretický stav (100 % účinnosť) však reálne nenastane. V skutočnosti môže byť dosiahnuté z 1 kg dreva približne takéto množstvo tepelnej energie:
V praxi sa používa pojem nominálny výkon, ktorý udáva teoretický výkon, na ktorý je pec (krbová vložka) konštruovaná a ktorý sa dosiahne, ak sa v peci (krbovej vložke) kúri predpísaným spôsobom a predpísaným palivom v predpísanom množstve.
Pri kachliach sa zvyčajne udáva aj minimálny výkon (respektíve minimálne množstvo paliva), čo je výkon pri ktorom pec ešte normálne funguje. Pri nižšom výkone už dochádza k poruchám funkčnosti, dechtovaniu a podobne. Takisto ak sa v peci kúri viac ako je určené (väčšia dávka dreva, stále naplno otvorený prívod vzduchu), hrozí poškodenie pece a komína (tzv. prekúrenie pece). Na toto si treba dať pozor, pretože akékoľvek vykurovacie zariadenie sa môže používať iba v určitom intervale výkonu.
Okrem výkonu pece nás zaujíma aj jej účinnosť, to znamená ako vieme zužitkovať energiu uloženú v palive. Čím vyššia je účinnosť, tým menšie množstvo paliva potrebujeme na získanie toho istého tepelného výkonu.
Pri údajoch o účinnosti si treba uvedomiť nasledovné skutočnosti:
Najvyššiu účinnosť majú kachle a akumulačné pece (80% a viac), nižšiu účinnosť majú sálavé krby a vstavané sporáky (70-80%) a najnižšiu účinnosť teplovzdušné krby (do 70%).
Pri posudzovaní účinnosti je dôležité, či pec budeme používať často alebo len príležitostne, prípadne či máme lacný zdroj dreva alebo nie.
Výkon pece by mal vychádzať z toho, aké množstvo tepelnej energie potrebujeme na vyhriatie požadovaného priestoru – stanovuje sa tzv. tepelná strata. Taktiež je dôležité, či pec má slúžiť ako hlavný a jediný zdroj tepla, alebo ide iba o doplnkový zdroj tepla.
Tepelná strata závisí najmä od:
Tepelnú stratu priestoru Vám vypočíta projektant domu alebo kurenár. Prípadne Vám ju môže odhadnúť kachliar (kvalifikovaným odhadom na základe základných charakteristík objektu).
Pri hľadaní optimálneho spôsobu vykurovania daného priestoru je veľkosť tepelného výkonu len jedným z parametrov. Veľmi dôležité sú aj ďalšie parametre – napríklad ako rovnomerne je vydávané teplo, ako často treba do pece prikladať, za akú dobu od zakúrenia začne pec vydávať citeľné teplo, aká je spotreba paliva a podobne. V týchto otázkach by mal vedieť poradiť skúsený kachliar.
Cieľom správneho a príjemného kúrenia je dosiahnuť čo najlepšiu tepelnú pohodu, teda stav keď nepociťujeme chlad, ale ani nepríjemné teplo. Tepelná pohoda závisí od viacerých faktorov – napríklad teploty vzduchu, teploty stien, prúdenia vzduchu, časovej a priestorovej vyrovnanosti teplôt a podobne. Najmä kachle a akumulačná pec máju veľký predpoklad, aby ste s ich pomocou dosiahli dobrú tepelnú pohodu.
Samozrejme pri občas využívaných rekreačných objektoch, nás asi viac ako optimálna tepelná pohoda, zaujíma rýchlosť vyhriatia priestoru, či univerzálnosť spotrebiča. V takom prípade majú navrch teplovzdušné krby a vstavané šporáky.
jednoduchý formulár pre vašu nezáväznú objednávku diela alebo služby
Prejsť na objednávku