Kachlice

krása a hrejivý pocit

Kachlica – je základný stavebný prvok obvodového plášťa klasickej kachľovej pece a kachľového šporáka, prípadne kachľovej obostavby krbu. Je to špeciálny vypaľovaný keramický výrobok, ktorý má schopnosť akumulovať teplo a postupne ho vo forme elektromagnetického žiarenia (sálania) uvoľňovať do okolia. Z vrchnej (pohľadovej) strany je kachlica obyčajne glazovaná, z vnútornej strany neglazovaná, opatrená rebrami (rúfami). Okrem základných kachlíc (štvorcových alebo obdĺžnikových) sa pri stavbách kachľových diel používajú rohové kachlice, polovičné kachlice, rímsy, lavičky (dosky sedacie), záklopky (dosky krycie) a podobne. Najčastejší rozmer základnej kachlice je 22×22 cm.

Kachlica nie je to isté ako kachlička (obkladačka), ktorá sa používa na vyhotovenie obkladov v kúpeľni alebo v kuchyni. Aj keď pri pohľade na hotové kachľové dielo sa tak v niektorých prípadoch môže javiť. Kachlica je vyhotovená z iných materiálov, je podstatne hrubšia, z vnútornej strany má rebrá (rúfy) a čo je podstatné, dajú sa z nej vybudovať samostatné a samonosné steny.

GLAZÚRA

Tenká, pevná a veľmi tvrdá vrstva na vokajšom povrchu kachlice. Môže byť priehľadná alebo nepriehľadná, rôzne farebná, lesklá alebo matná. Glazúra zvyšuje trvanlivosť kachlice, dodáva je osobitný vzhľad a umožňuje ľahké čistenie povrchu kachlice.

Konkrétna farba, odtieň a štruktúra glazúry je výsledkom zložitého procesu od výroby suchej zmesi, namiešanie tekutej glazúry, viacnásobný nástrek glazúry až po jej vypálenie v keramikárskej peci pri vhodnej teplote. Výsledok môžu ovplyvniť napríklad aj také veci, ako je sezónna kvalita použitej vody, odchýlky v zložení surovej kachlice, na ktorú sa glazúra nanáša, drobné odchýlky teploty v rámci pece a pod. Preto sa stáva, že aj tá istá glazúra, môže mať pri rôznych výpaloch, trochu iný odtieň a štruktúru. Najmenšie odchýlky bývajú pri krycích glazúrach (jednoliate celistvé glazúry), najväčšie pri tzv. umeleckých glazúrach (tu je rôznorodosť žiadúca – každé dve kachlice sú trochu iné).

Trhlinkovanie glazúry (tzv. harriss) – vzhľadom na rozdielnu tepelnú rozťažnosť glazúry a ostatnej hmoty kachlice (črepu) dochádza pri vypaľovaní a následnom chladnutí kachlice k mechanickému pnutiu a následnému vytvoreniu drobných trhliniek v glazúre. Tieto trhlinky sú prirodzeným javom a neznamenajú zhoršenie vlastností kachlice (samozrejme glazúra sa nesmie odlupovať). Trhlinky sú viditeľné najmä u kachlíc s lesklou a svetlou glazúrou.

VÝBER KACHLÍC

Pre stavbu vašich diel najčastejšie používame kachlice nasledovných výrobcov:

Ukážka vzorov kachlíc:

Online objednávka

jednoduchý formulár pre vašu nezáväznú objednávku diela alebo služby

Prejsť na objednávku